Forandring tager tid
Udfordringen for Dansk Ejendomsmæglerforening består nu i at stoppe op og overveje, hvor ejendomsmæglerbranchen er henne, når man ser ti år ud i fremtiden. Det mener foreningens nye direktør Henrik Dahl Sørensen, der efter to årtier som embedsmand i centraladministrationen glæder sig til at opleve, hvordan det er at arbejde i den private sektor.
Af Lise Westphal – Foto: Poul Rasmussen
Den 1. marts i år forlod 45-årige Henrik Dahl Sørensen jobbet som vicedirektør i Patent- og Varemærkestyrelsen efter mere end 20 år i rollen som embedsmand i centraladministrationen og satte sig i direktørstolen i en privat interesseorganisation – nemlig Dansk Ejendomsmæglerforening. Det har fået medierne til at bruge ord som »sporskifte« og »et hop hen over skrivebordet«. Selv har Henrik Dahl Sørensen følgende kommentar til det karriereskifte, han netop har foretaget: »Spørgsmålet er, om forskellen mellem den offentlige og private sektor er så stor. Men når jeg søgte stillingen, var det fordi, at jeg nu igennem rigtig mange år har været med til at udstikke regler og retningslinier for erhvervslivet – og derfor kunne jeg godt tænke mig at komme ud i det virkelige liv og se, hvordan det så påvirker erhvervslivet. I de seneste ti år har jeg som ansat i Erhvervsministeriet også haft tæt kontakt til forskellige brancheorganisationer,« siger Henrik Dahl Sørensen. At det så lige blev Dansk Ejendomsmæglerforening, forklarer den nye direktør således: »Det var en kombination af formandens lidt vanvittige jobannonce, hvor der jo nærmest stod, at man burde holde sig væk – det trickede mig lidt. Og så har det faktisk undret mig, at ejendomsmæglerne har haft så meget negativ omtale i medierne. Når jeg ser på de andre rådgivningsbrancher, som jeg gennem årene har fået indsigt i, har jeg meget svært ved at se, at ejendomsmæglerne skulle være værre end andre. Med andre ord syntes jeg, at det var interessant, at der her er en branche, som har meget svært ved at få et godt image.«
Spændende strategiske overvejelser
Henrik Dahl Sørensen er uddannet cand. jur. fra Århus Universitet og har gennem årene beklædt en række ledende stillinger i ministerier og styrelser – herunder i topledelsen af Økonomi- og Erhvervsministeriet. På spørgsmålet om, hvad han med den baggrund selv mener at kunne tilføre foreningen og branchen som ny direktør, lyder svaret fra Henrik Dahl Sørensen således: »Jeg har gennem 21 år arbejdet for i alt ti ministre og kommer med en viden fra centraladministrationen om, hvordan den fungerer i praksis,og det håber jeg for det første,at DE kan få gavn af. For det andet mener jeg, at DE står over for nogle spændende strategiske overvejelser i de kommende år – og jeg har været med til at forandre stort set alle de steder, jeg har været. Forandring er noget, jeg har indsigt i,« siger han og understreger i samme åndedrag, at det også er noget, han har respekt for: »Forandring tager tid. Jeg kommer ikke til at lave nogen revolution i den nærmeste fremtid, men vil starte med at sætte mig grundigt ind i, hvordan tingene kører. Jeg har set for mange eksempler på nye ledere, der stort set inden de får sat sig i stolen, begynder at gennemtvinge ændringer – og så kan de efter et stykke tid ikke forstå, at medarbejderne fortsætter som de altid har gjort. Forandringer skal foregå i fred og ro – de skal stille og roligt arbejdes ind under huden i organisationen, ellers kommer de ikke til at virke.«
Hvor er branchen henne om ti år?
Hvad er det for nogle strategiske overvejelser, du mener, at DE står overfor? »En af branchens styrker ligger i de strukturforandringer, vi i de seneste år har set med de store ejendomsmæglerkæder, for det har klart betydet en professionalisering og højere kvalitet i sagsbehandlingen. Nu er udfordringen – som jeg ser det – jo netop, at man lige stopper op og overvejer: Hvor er ejendomsmæglerbranchen henne om ti år – hvor er samfundet henne,og hvad er det for en rolle mæglerne skal have i det samfund? Og hvad skal DE’s rolle være set i det perspektiv? Det er jo en udfordring, som vi tager hul på allerede her sidst i april på det kommende landsmøde og delegeretmøde med debatten om DE’s fremtidige struktur.« Henrik Dahl Sørensen har sine rødder i Vendsyssel, hvor han er født og opvokset i Frederikshavn, men flyttede til hovedstaden i forbindelse med sin ansættelse i Justitsministeriets departement for godt 20 år siden. Henrik Dahl Sørensen, der nu bor i Greve syd for København, har dog bevaret kontakten til det nordjyske, bl.a. som udnævnt »ambassadør« for Frederikshavn.