Vi flytter oftere af lyst
Med en ny landsdækkende undersøgelse, baseret på tilbagemeldinger fra 1.600 boligsælgere, har ejendomsmæglerkæden EDC kortlagt hvorfor danskerne vælger at flytte og hvad vi vælger at flytte til. Undersøgelsen viser bl.a., at 30 pct. af boligsælgerne øst for Storebælt flytter af ren og skær lyst til en ny bolig – mod kun 21 pct. vest for Storebælt.
»Det har hidtil været øst for Storebælt, at vi har oplevet de største prisstigninger, og det giver generelt sjællænderne flere penge mellem hænderne ved boligsalg. En del vælger at bruge denne formue til at købe netop den bolig, de har drømt om i mange år. Det er givetvis én af årsagerne til, at der øst for Storebælt er flere boligejere, der flytter af lyst,« vurderer EDC’s kommunikationschef Jan Nordmann. Undersøgelsen er baseret på tal fra boligsælgere hos de 266 EDC-forretninger, der er jævnt fordelt over hele landet. EDC gennemførte en lignende undersøgelse i 2002 og er derfor nu i stand til at påvise ændringerne i folks flyttevaner. Mest markante ændring er, at der i dag er flere, som angiver at de flytter alene af lyst til en ny bolig. »Tallene viser den positive udvikling, at folk i stigende grad flytter af lyst end af tvungne omstændigheder. Jeg tror, vi kan drage en parallel til danskernes generelle optimisme over den økonomiske situation og udvikling. Og større optimisme giver øget mod på at flytte og prøve nyt,« siger Jan Nordmann. Samtidig viser undersøgelsen en svagt faldende andel af boligsalg som følge af skilsmisse: Fra 12 pct. i 2002 til 10 pct. i 2006. Faldet kan forklares med indførelsen af de afdragsfrie lån i oktober 2003, som har bevirket at, flere har råd til at overtage den fælles bolig, selv om der ikke længere er to indtægter i familien.
Sjællændere forbliver i ejerboliger
Også når der spørges til, hvad folk flytter til efter salget, er der forskel på øst- og vestdanskere. Således flytter 64 pct. af sjællænderne videre til anden ejerbolig, mens det samme kun gælder for 53 pct. af jyderne. »Det skyldes dels, at boligsælgere i HT-området generelt er lidt yngre og eksempelvis ofte sælger en ejerlejlighed for at købe hus uden for byen, og dels at de meget store prisstigninger øst for Storebælt giver sjællænderne lyst til at forblive på ejerboligmarkedet i håb om en fortsat god investering,« siger Jan Nordmann. Og så gælder den med gyngerne og karrusellerne også på boligmarkedet: Antallet af sælgere, der ikke flytter til anden ejerbolig, opvejes nemlig af antallet af førstegangskøbere, der typisk kommer fra en leje- eller andelsbolig.