Ny uddannelse Diplom i vurdering


Ny uddannelse: Diplom i vurdering

Nu kommer den endelig, den nye valuaruddannelse, som også er en erhvervsmægleruddannelse. ”Diplom i vurdering” er navnet på uddannelsen. Det er både en videreuddannelsesmulighed for ejendomsmæglere og en vej ind i erhvervsmæglerbranchen for andre.

Tekst: Gitte Tollerup Laursen, uddannelseschef i DE

”Diplom i vurdering” er blevet til ud fra et ønske om at løfte niveauet på den tidligere valuaruddannelse. Målet er, at uddannelsen opnår en anerkendelse, der sikrer at erhvervsmarkedet og finansielle virksomheder fremover vil efterspørge ”DiplomValuarer” til at vurdere deres ejendomme og ejendommenes handelsog belåningsværdier. Uddannelsen giver det teoretiske grundlag for arbejdet som erhvervsmægler, idet den bl.a. kommer rundt om lejevurdering og salgsvurdering af de typiske erhvervsejendomme. Det har længe været et ønske fra erhvervsmæglerne, at der kom en målrettet uddannelse i salg og vurdering af erhvervsejendomme.

Diplomuddannelse

At det er blevet en ”Diplom i vurdering” er resultatet af længerevarende forhandlinger mellem forskellige uddannelsesinstitutioner, Undervisningsministeriet og DE. Det er Erhvervsakademiet Lillebælt, som er blevet godkendt til at udbyde uddannelsen, og som vi samarbejder med omkring uddannelsen. Som Arne Madsen, medlem af DE’s styrelse, siger: ”Vi har kæmpet længe – også alt for længe – med at få denne uddannelse i hus, men nu er vi endelig i mål, og resultatet er en toårig uddannelse på diplomniveau. En uddannelse, som er på fagligt niveau med en HD, 2. dels uddannelse, men cirka 35 procent billigere. Det er vi rigtig godt tilfredse med.”For at blive DiplomValuar, skal du gennemgåen toårig deltidsuddannelse.Fire semestre, hver på 15 ECTS (enmålestok for uddannelsesbelastningen.red.). Til sammenligning er de tre fagpå ejendomsmægleruddannelsen, ”Akademiuddannelseni Finansiel rådgivning”på hver 10 ECTS point. Altså kræverdenne nye uddannelse 50 procent størreindsats pr. semester. Arbejdsbelastningenomfatter skemalagt undervisning(cirka ni dage pr. semester) undervisningsforberedelse,fordybelse, skriftligeopgaver, studietur på 3. semester,forberedelse og deltagelse i eksamen.

International anerkendelse

Den officielle uddannelsestitel erdiplomuddannet i vurdering eller på engelskBachelor in Valuation. Ejendomsmæglere,som har gennemført uddannelsen,kan benytte titlen DiplomValuarog kan søge om optagelse i DE’sregister for valuarer. Ifølge lovgivningener det kun ejendomsmæglere, der haren godkendt valuaruddannelse, der bl.a.må udføre andelsboligvurderinger.Diplom i vurdering opfylder Tegova– The European Group of Valuers' Associations’uddanndelseskrav, MinimumEducation Requirements (MER). DE villøbende gennem vores arbejde i Tegovavurdere, om der kommer et behov foren international registrering af valuarerog i den forbindelse ansøge om eventuelakkreditering af ”Diplom i vurdering”.På uddannelsens 3. semester er derundervisning i The European ValuationsStandards – The Blue Book.Det samme er tilfældet for RICS,The Red Book, som de studerende fårfærdigheder i at anvende.Proceduren for medlemskab af RICSDanmark fastlægges dog på baggrundaf den enkeltes uddannelse og erfaring.”Diplom i vurdering” er ikke akkrediteretaf RICS, men ambitionen er atuddannelsen anerkendes af RICS til atindeholde det nødvendige teoretiskegrundlag for optagelse i RICS. Vi forventerdog først en afklaring herpå omet-to år.

En uddannelse blev til i branchen

Fastsættelsen af indholdet og målenefor ”Diplom i vurdering” er sket i samarbejdemed erfarne erhvervsmæglere ogvaluarer fra branchen. Der er dannet enudviklingsgruppe, som er i gang med atbeskrive læreplaner, udarbejde opgaverog ikke mindst finde og eventuelt skrivelærebøgerne til uddannelsen. Det eret spændende og omfattende arbejde,der er sat i gang, og som løbende skalvedligeholdes.

Diplom i vurdering

2 år, deltid

Uddannelsens indhold

1. semester

  • Lejeret (10 ECTS)
  • Investeringsteori (5 ECTS)

2. semester

  • Salgsvurdering af boligudlejningsejendomme og andelsboligejendomme (10 ECTS)
  • Salgsvurdering af forretnings- og produktionsejendomme (5 ECTS)

3. semester

  • Vurdering af igangværende virksomheder (5 ECTS)
  • Internationale vurderingsprincipper (5 ECTS)
  • Metode (5 ECTS)

4. semester

  • Afgangsprojekt (15 ECTS)

 

Tid, sted og økonomi

Start:

  • Ultimo september

Uddannelsessteder:

  • Vejle og København

Pris:

  • Pris pr. semester: 12.000 kr., dog koster 4. semester 6.000 kr.
  • Pris for hele uddannelsen i alt 42.000 kr.

 

Tilmelding

Tilmeldingsfrist: 9. august
Tilmelding: Erhvervsakademiet Lillebælt på www.eal.dk

Læs mere på www.de.dk/kurser og karriere/bliv ejendomsmægler