Det sagde DE


Det sagde DE

Steen Winther-Petersen i en artikel om klager over ejendomsmæglere – til Ekstra Bladet den 4. april: ”Der var 274, der fik ret i deres klager over ejendomsmæglere i 2009. Vi solgte 50.000 huse det år, så jeg synes ikke, antallet er alarmerende. Langt de fleste klagesager omhandler små beløb. Vi ser også grove fejl, men det er så sjældent, at jeg ikke mener, der er noget som helst belæg for at tale om, at der er brug for et eftersyn af hele branchen.”

Jan Mortensen, ny formand for 4. kreds i en kommentar til påskens boligmarked på Fyn – til Fyens Stiftstidende den 7. april: ”Vi har selv haft en fin påske med fuldt fremvisningsprogram og flere købstilbud. Det er første forudsætning at få folk ind ad døren, så må vi se, hvad det fører med sig af handler.”

Steen Winther-Petersen om DE’s tendensundersøgelse for 2. kvartal – i en pressemeddelelse udsendt den 14. april og gengivet i en lang række medier: ”Vores medlemmer oplever, at der er kommet mere gang i boligmarkedet, og det er bemærkelsesværdigt, at meldingerne fra Danmarks største byer er så markante, at stort set ingen forventer prisfald. Erfaringen viser jo, at det er de store byer, der viser vejen for udviklingen i resten af Danmark, når vi snakker om boligmarkedet.”

Hans Skovgaard, ny formand for 5. kreds, i forbindelse med omtale af formandsskiftet i Nordjylland – til Skagen Onsdag den 14. april: ”Det er en spændende rolle, jeg nu skal varetage, hvor jeg på én gang skal varetage vores medlemmers interesser samt sikre opretholdelsen af en god dialog med regionale og lokale medier. Det er en opgave, jeg glæder mig til at påtage mig.”

Steen Winther Petersen i en kommentar til Realkreditrådets boligprisstatistik – i en pressemeddelelse udsendt den 21. april: ”Realkreditrådets tal viser, hvad vi har oplevet i mæglerforretningerne og gjort tidligt opmærksom på – nemlig at boligmarkedet er kommet ud af den fastlåsthed, der prægede markedet sidste år. Nu ser vi, at antallet af handler er steget i forhold til sidste år, og at priserne stiger over det meste af landet. Det der yderligere understreger denne tendens er, at Realkreditrådets tal viser, at flere regioner er kommet godt med. Alt tyder derfor på, at boligmarkedet igen er kommet op i gear.”